9 mīti par 9 grūtniecības mēnešiem

Pirmais mēnesis

Mīts. Neviens nedrīkst zināt par grūtniecību, kamēr šis fakts nekļūst redzams.

Kāpēc: jau mūsu senčiem bija uzskats, ka par grūtniecību nav jārunā, līdz kļūst pamanāms vēderiņš. Tika uzskatīts, ka bērniņa attīstība vislabāk notiek, kamēr bez mammas neviens cits par to nezina. Valdīja pārliecība, ka atklāti interesēties par citas sievietes grūtniecību var tikai tas, kas grib kaitēt grūtniecei vai mazulim.

Ekspertu viedoklis: zinātniski nav pierādīts, ka mazulis labāk attīstās vai grūtniecība ir vieglāka, ja neviens par to nezina. Topošajām māmiņām jārīkojas tā, kā viņām šķiet vislabāk un kā saka sirdsbalss.

Otrais mēnesis

Mīts. Nedrīkst griezt vai krāsot matus, jo arī bērniņam tādā veidā var kaut ko “nogriezt”.

Kāpēc: vairumam tautu mati tika uzskatīti par “dzīvības spēka” glabātuvi. Šī mīta saknes meklējamas Samsona stāstā — sieva viņam nogrieza matus, tāpēc Samsons zaudēja savu spēku.

Ekspertu viedoklis: matu griešana nekādā veidā neietekmē mazuļa attīstību. Tas ir fakts. Ja uzskatāt, ka matu krāsošanas laikā ķīmiskās vielas var iedarboties uz galvas ādu un tādējādi ietekmēt bērniņa veselību, izvēlieties krāsu bez amonjaka vai tādu, kas gatavota uz dabisku sastāvdaļu bāzes.

Trešais mēnesis

Mīts. Nedrīkst mazulim vajadzīgās lietas pirkt pirms laika.

Kāpēc: aizliegums pirkt zīdainim vajadzīgo, vēl pirms viņš dzimis, ir saistīts ar ticību tam, ka pirms dzimšanas iegādātās lietas būs saistītas ar citpasaules spēkiem.

Ekspertu viedoklis: taisnību sakot, šis uzskats var būt loģisks un tam var būt sadzīvisks izskaidrojums. Agrāk mazulim reti kad tika pirktas jaunas mantas, jo visbiežāk mazais tās mantoja no vecākajiem bērniem, tāpēc vajadzības (un paraduma) gādāt ko jaunu vienkārši nebija. Nekādu objektīvu iemeslu nepirkt vienu vai citu jaunu lietu tiešām nav.

Ceturtais mēnesis

Mīts. Topošā māmiņa nedrīkst glaudīt kaķi.

Kāpēc: pastāv uzskats, ka, glaudot kaķi, īpaši pūkainu, mazulis dzims ar matiem pārklātiem plankumiem uz ķermeņa vai ka nākotnē viņam būs daudz ienaidnieku.

Ekspertu viedoklis: taisnību sakot, kaķi ir bīstami tādēļ, ka tie var būt toksoplazmozes avots — tā ir slimība, kas negatīvi ietekmē bērna attīstību. Ja dzīvnieks ir nepazīstams un neesat droša, vai viņš ir vesels, labāk izvairieties no kontakta. Savu mājdzīvnieku noteikti aizvediet pie veterinārārsta, lai pārbaudītu, ka viņš ir vesels un nekaitēs jūsu veselībai.

Piektais mēnesis

Mīts. Meitenīti iznēsāt ir grūtāk nekā puiku.

Kāpēc: šis mīts cēlies jūrnieku un ar ūdeni saistītu cilvēku vidū. Šie ļaudis ticēja, ka sieviete uz kuģa nes nelaimi. Balstoties uz šo loģiku, arī meitenītes gaidīšana tika uzskatīta par grūtāku.

Ekspertu viedoklis: ārsti sen pierādījuši, ka tā nav taisnība. Nav nekādas atšķirības, ko sieviete iznēsā, — gan meitenītes, gan puikas mammas organismā attīstās vienādi. Tas, vai grūtniecība ir viegla vai nē, ir atkarīgs no vairākiem faktoriem (mammas veselības, klimata, ģenētikas u. tml.), bet pilnīgi noteikti ne no mazuļa dzimuma.

Sestais mēnesis

Mīts. Grūtniece nedrīkst sēdēt uz lieveņa un uz sliekšņa.

Kāpēc: lievenis un slieksnis tiek uzskatīts par robežu starp divām pasaulēm: ārējo — svešo un iekšējo — savējo.

Ekspertu viedoklis: šim mītam var rast loģisku izskaidrojumu — pirmkārt, no sliekšņa vai paaugstināta lieveņa var nokrist, un, otrkārt, tur sēžot, riskējat, ka sapūtīs muguru vaļējo durvju dēļ.

Septītais mēnesis

Mīts. Topošās māmiņas nedrīkst šūt un adīt.

Kāpēc: šis uzskats ir saistīts ar mezgla būtību. Valdīja pārliecība, ka ar mezglu tiek aizsieta mazuļa nākšana pasaulē. Virve tiek saistīta ar nabassaiti, kas var sapīties.

Ekspertu viedoklis: rokdarbi mammai var sniegt tikai pozitīvas emocijas. Tomēr šūt un adīt vajadzētu, iekārtojoties ērti, jo ilga sēdēšana vienā pozā var izraisīt asinsrites traucējumus, tādējādi apgrūtinot barības vielu piegādi bērniņam.

Astotais mēnesis

Mīts. Pēdējos grūtniecības mēnešos nedrīkst virs galvas celt rokas, nedrīkst kārt aizkarus vai izžaut izmazgāto veļu.

Kāpēc: tika uzskatīts, ka šīs darbības var izraisīt nabassaites savīšanos.

Ekspertu viedoklis: nabas saite savijas tādēļ, ka ir ļoti gara, vai mazuļa lielās aktivitātes dēļ. Tomēr patiesībā nevajadzētu celt smagus priekšmetus, teiksim, aizkarus, — tas topošajai māmiņai ir neērti un grūti, turklāt var arī nokrist.

Devītais mēnesis

Mīts. Ja mammai bija smagas dzemdības, arī viņas meitai tādas būs.

Kāpēc: šo uzskatu ir veicinājis mūsu senču zināšanu trūkums par ģenētiku un iedzimtību. Agrāk valdīja pārliecība, ka bērnu raksturs, paradumi un veselība teju pilnībā atspoguļo viņu vecākus.

Ekspertu viedoklis: to, kā sievietei noritēs dzemdības, ar pilnīgu pārliecību nevar garantēt neviens ārsts. Dzemdību procesa īpatnības ir atkarīgas no topošās mammas veselības stāvokļa, mazuļa novietojuma dzemdē, no individuālajām īpatnībām, galu galā no noskaņojuma, bet pilnīgi noteikti ne no tā, kādas dzemdības bijušas topošās mammas mammai. Medicīnā ir papilnam gadījumu, kad meitām ir bijušas vieglas dzemdības neatkarīgi no tā, ka viņu mammām ir bijis citādi.

Māmiņu bezmaksas tālrunis:
+371 80200908
E-pasts saziņai: aptaclub.lv@danone.com