Kā nodrošināt zīdīšanu, ja esi strādājoša mamma?

Pasaules Veselības organizācija (PVO) uzsver: vismaz pirmos sešus mēnešus zīdīšanai jābūt vienīgajam jaundzimušā ēdināšanas veidam, to dēvē arī par ekskluzīvu zīdīšanu. Pēc sešiem mēnešiem bērniņu var iepazīstināt ar ko jaunu jeb piebarot, bet zīdīšanu ieteicams turpināt vismaz līdz divu gadu vecumam.

Svarīgi atcerēties, ka zīdīšana ir ieguvums arī pašai mammai, tā samazina aptaukošanās, krūts un olnīcu vēža rašanās risku. Savukārt bērniņam veidojas lielāka noturība pret elpceļu infekcijām, caureju, aptaukošanos, sirds un asinsvadu slimībām, diabētu, mazinās dažādu alerģisku reakciju iespējamība.

Statistika

Statistika ir nepielūdzama – PVO apkopotie dati liecina, ka tikai 25% jaundzimušo Eiropā saņem mātes pienu līdz sešu mēnešu vecumam, tas ir zemākais rādītājs pasaulē. Daļēji tas skaidrojams ar to, ka mātes ir spiestas atgriezties darbā. Tomēr jāatceras, ka atgriešanās darbā ne vienmēr nozīmē arī atteikšanos turpināt mazuli zīdīt.

Jums ir tiesības

Likumdevēji izstrādājuši dažādas normas, atvieglojumus barojošām mātēm – Darba likuma 146. pants paredz, ka mātei, kurai ir līdz pusotra gada vecs bērns, darba vietai jānodrošina bērna barošanas pārtraukumi, kas nav īsāki par 30 minūtēm, tie jāpiešķir ne retāk, kā ik pēc trīs stundām. Šos pārtraukumus var neizmantot, bet saīsināt savu darba dienu, dodoties mājās agrāk. Gudrs darba devējs neiebildīs - jo ilgāk bērniņš tiek zīdīts ar krūti, jo tas būs veselīgāks, nākotnē mātei retāk nāksies kavēt darbu, paliekot mājās pie mazā slimnieka.

Ja zīdīšana darba laikā nav iespējama

Ja dažādu apstākļu dēļ zīdīšanu darba laikā nav iespējams nodrošināt, pastāv vēl kāds risinājums – piena atslaukšana, krājumu veidošana. Lai arī tas ir saistīts ar zināmiem izaicinājumiem, ilgtermiņā šīs pūles noteikti atmaksāsies. Lūk, daži ieteikumi, kas var noderēt.

  • Lai piena daudzums nemazinātos, tas regulāri jāatslauc. Speciālisti norāda, ka ērtākais veids ir piena atslaukšana ar rokām, bet to var veikt arī ar speciāliem atslaukšanas pumpīšiem, tikai jāatceras, ka tie pirms katras lietošanas jādezinficē!

  • Mēģini pamazām pieradināt mazuli pie barošanas ar atslauktu pienu, divas nedēļas pirms darba gaitu sākšanas būtu optimālais laiks. Ņem vērā, ka speciālisti iesaka izvairīties no barošanas ar pudelīti, jo tas negatīvi ietekmē mazuļa zīšanas tehniku, var zust interese par krūti. 

  • Labāk izvēlēties krūzīti vai plastmasas špricīti. Atslauktais piens jāuzglabā tīros, noslēgtos traukos, vienā traukā uzglabā vienai ēdienreizei nepieciešamo apjomu. Istabas temperatūrā pienu var uzglabāt 8 – 10 stundas, ledusskapī līdz 72 stundām, saldētavā līdz 3 mēnešiem. Piena uzsildīšanai lieto tikai siltā ūdens peldi, atkārtoti pienu sildīt nedrīkst!

  • Pievērs uzmanību arī savam dienas ritmam. Ja iespējams, jau laikus iekārto dienas barošanas ritmu tā, lai tu atgrieztos no darba, kad mazulim būtu pienākusi ēdienreize. Jāievēro, ka sākumā bērns centīsies kompensēt dienā zaudēto, naktīs biežāk gribēs zīst krūti. Lai arī tas neļauj pilnvērtīgi atpūsties, svarīgi atcerēties, ka nakts laikā hormonu līmenis, kas atbildīgs par piena rašanos, ir augstāks, un tas palīdzēs uzturēt piena rezerves. Savukārt brīvdienās turpini bērniņu regulāri zīdīt. Ja tā ir sestdiena un svētdiena, piektdien atslaukto pienu (kas uzglabāts ledusskapī) varēs izmantot pirmdien.

Lai mazais augtu vesels un dzīvespriecīgs, nekautrējies lūgt apkārtējo atbalstu. Pārrunā ar savu darba devēju, kā vēl iespējams atvieglot šo laiku, varbūt Tev var ierādīt īpašu telpu piena atslaukšanai, kur jutīsies ērti, neviena netraucēta. Nevilcinies uzrunāt tuviniekus vai cilvēkus, kuriem uztici bērna aprūpi, lai pēc iespējas biežāk tev tiek nodrošināta iespēja būt kopā ar mazuli darba dienas laikā. Tu neesi viena, visa sabiedrība ir ieinteresēta, lai jaunā paaudze augtu vesela un laimīga.

Māmiņu bezmaksas tālrunis:
+371 80200908
E-pasts saziņai: aptaclub.lv@danone.com