Diēta un uzturs

Tagad, kad mazulis piedzimis, ir svarīgi saglabāt grūtniecības laikā sāktos veselīgas ēšanas paradumus. Tas ir īpaši svarīgi, ja barojat mazuli ar krūti, jo mazulis visas uzturvielas saņem tieši no Jums.

Tāpat Jums ir nepieciešams daudz enerģijas, lai tiktu galā ar visiem jaunās māmiņas pienākumiem. Pareizi ēšanas paradumi ir svarīgi arī kā pieredze un zināšanas, lai zinātu, kas nepieciešams mazulim, kad pienāks laiks sākt piebarošanu.

Vērtīgs uzturs

Ēdiens reizēm ir pēdējais, par ko iedomājaties, kamēr pierodat pie jaunā dzīves ritma kopā ar mazuli. Tomēr ir svarīgi rūpēties ne tikai par jaundzimušo, bet arī par sevi.

Gādājiet, lai ēdiens satur daudz vērtīgu ogļhidrātu, kas nodrošinās Jūsu organismam enerģiju. Maizei, graudaugu produktiem, biezputrām, makaroniem un kartupeļiem jābūt nozīmīgai Jūsu ēdienkartes daļai – šie produkti nodrošinās organismam vērtīgos ogļhidrātus. Neaizmirstiet par dārzeņiem un augļiem – tie ir bagāti ar vitamīniem, minerālvielām un šķiedrvielām. Savukārt ar olbaltumvielām bagātie produkti, tādi kā liesa gaļa, zivis un olas, ir svarīgi mazuļa augšanai un attīstībai, bet, lai veidotos stipri kauli, nepieciešams kalcijs, ko satur piens, piena produkti, siers un jogurts.

Tāpat kā grūtniecības laikā, arī pēc mazuļa piedzimšanas vajadzētu izvairīties no produktiem, kas satur daudz tauku un cukura, tādam ēdienam ir zema uzturvērtība un daudz nevajadzīgu kaloriju, kas var radīt lieko svaru. Ja vēlaties ātri un veselīgi uzkost, netērējot laiku gatavošanai, pamēģiniet sauju saulespuķu vai ķirbju sēklu, vai pilngraudu maizi ar liesu gaļu, tunci, sieru un salātlapu. Reizēm varat pamēģināt šķiedrvielām bagātas graudaugu pārslas ar pienu, jogurtu vai augļiem. Tā būs veselīga izvēle.

Barojošas māmiņas ēdienkarte

Ja barojat mazuli ar krūti, Jums nepieciešams uzņemt pietiekami daudz kaloriju, lai nodrošinātu ar enerģiju ne tikai sevi, bet arī savu mazuli. Daļu nepieciešamo kaloriju Jūsu organisms paņems no grūtniecības laikā organismā uzkrātajām tauku rezervēm, bet lielāko daļu sniegs Jūsu ikdienas ēdienkarte.

Eksperti iesaka, ka māmiņām, kuras mazuli baro tikai ar krūti, pirmo trīs mēnešu laikā dienā nepieciešams par aptuveni 300 – 400 kalorijām vairāk nekā tika uzņemts pirms grūtniecības. Iespējams, tas daudz neatšķirsies no ēdiena daudzuma, ko bijāt paradusi apēst pēdējā grūtniecības trimestra laikā. Vēlāk apēstā ēdiena un uzņemto kaloriju daudzumam vajadzētu būt atkarīgam no tā, cik nozīmīga daļa mazuļa ēdienkartē ir mātes pienam. Jo vairāk un biežāk mazulis tiek barots ar krūti, jo vairāk kaloriju nepieciešams Jūsu organismam. Pārrunājiet ar savu ģimenes ārstu, kāds būtu Jums nepieciešamais kaloriju daudzums.

 

Lai māmiņai veidotos piens, ir svarīgi, lai pietiekamā daudzumā tiktu dzerts ūdens. Dienā vajadzētu izdzert aptuveni 8 līdz 12 glāzes šķidruma. Parūpējieties, lai kāds dzēriens ir pa rokai brīdī, kad barojat mazuli, jo zīdīšanas laikā var rasties slāpes.

Kofeīns, alkohols, nikotīns un citas toksiskas vielas no Jūsu asinīm var nonākt mātes pienā, tāpēc centieties izvairīties no šīm kaitīgajām vielām, kamēr vien barojat mazuli ar krūti. Dažas māmiņas ir novērojušas, ka vairāki pašu apēstie produkti liek viņu mazulim justies slikti. Ja mazulis pēc ēšanas nav apmierināts, raud, nevar iemigt vai slikti guļ, papētiet, vai tas nav saistīts ar Jūsu ēdienkarti. Iespējams, ir produkti, no kuriem mazuļa zīdīšanas laikā Jums vajadzētu izvairīties.

Māmiņu bezmaksas tālrunis:
+371 80200908
E-pasts saziņai: aptaclub.lv@danone.com