Pirmās 4 grūtniecības
nedēļas

Pirmās 4 grūtniecības nedēļas

Grūtniecības pirmā nedēļa

Izanalizējot grūtniecības norisi nedēļu pēc nedēļas, Jūs apgūsiet, cik liela nozīme ir pienācīgam uzturam pirms bērniņa ieņemšanas, kā arī grūtniecības pirmajās nedēļās, lai gan saskaņā ar ekspertu viedokli šajā laikā Jūs vēl nemaz neesat stāvoklī.

Kā aprēķināt dzemdību datumu

Par grūtniecības pirmo nedēļu lielākoties uzskata pēdējo mēnešreižu nedēļu pirms bērniņa ieņemšanas. Šī šķietami neloģiskā pieeja tiek izmantota, lai noteiktu dzemdību datumu nedaudz agrāk, jo grūtniecības atskaiti parasti sāk līdz ar pēdējo mēnešreižu sākumu, pat ja bērniņš šajā laikā vēl nemaz nav ieņemts. Visticamāk, spermatozoīds apaugļo olšūnu oficiāli noteiktās grūtniecības otrās nedēļas beigās.

Parūpējieties par savu veselību pirms bērniņa ieņemšanas

Ja plānojat ģimenes pieaugumu, vēlams ievērot veselīgu ēdienkarti pat pirms bērniņa ieņemšanas. Veselīgs uzturs ne vien palīdzēs ieņemt bērniņu, bet arī nodrošinās pienācīgus apstākļus viņa šūnu attīstībai. Veselīgas ēdienkartes ievērošana pirms bērniņa ieņemšanas liecina par labām zināšanām un izpratni par uzturvielu ietekmi uz bērna nākotni.

Uzturvielu ietekme uz bērna nākotni

Jaunākie pētījumi liecina, ka vecāku ģenētiskais materiāls ietekmē tikai 20% gaidāmā bērniņa veselības nākotnē. Pārējos 80% bērna veselības ietekmē ārēji faktori, kas iedarbojas jau pašā dzīves sākumā, piemēram, māmiņas veselības stāvoklis bērniņa ieņemšanas laikā. Uzturvielas, ko bērns saņem grūtniecības laikā un pirmajos trīs dzīves gados, ietekmē to, kā gēni tiek sagatavoti turpmākajai dzīvei. Zināšanas par šiem jautājumiem sniedz izpratni par uzturvielu ietekmi uz bērna nākotni.

Vitamīni un folijskābe

Ja vēl nelietojat uztura bagātinātājus grūtniecēm, tagad ir īstais laiks. Izvēlieties tādus uztura bagātinātājus, kas satur folijskābi – īpaši svarīgu vielu, kura bērniņam vēlāk būs nepieciešama, lai pienācīgi attīstītos nervu caurulīte. Vēlams uzņemt 0,4 mg folijskābes katru dienu, bet pirmā trimestra laikā vēlams palielināt šo daudzumu līdz 0,8 mg dienā. Taču ir arī daudz citu vitamīnu, kas palīdzēs sagatavot labākos apstākļus sekmīgai bērniņa ieņemšanai.

 

Grūtniecības otrā nedēļa

Grūtniecības otrajā nedēļā pieredzēsiet ovulāciju, tādēļ, visticamāk, tieši šajā laikā iestāsies grūtniecība. Tāpat kā grūtniecības pirmās nedēļas laikā, arī otrajā nedēļā Jūs vēl varat nemaz nebūt stāvoklī, taču šajā laikā varat radīt nevainojamus apstākļus bērniņa ieņemšanai un līdz ar to pozitīvi ietekmēt bērniņa veselību nākotnē.

Nevainojamu apstākļu radīšana bērniņa ieņemšanai

Kā jau noskaidrojām, sagaidāmo dzemdību datumu aprēķina, sākot no pēdējo mēnešreižu pirmās dienas. Tas nozīmē, ka grūtniecības otrajā nedēļā notiek ovulācija, tātad arī bērniņa ieņemšana. Lai nodrošinātu nevainojamus apstākļus bērniņa ieņemšanai, grūtniecības plānošanas laikā vēlams ievērot veselīgu ēdienkarti un lietot uztura bagātinātājus, kuros ir nepieciešamie vitamīni. Vēlreiz jāuzsver, ka nekādā gadījumā nevajadzētu aizmirst par folijskābi, kurai ir īpaši svarīga nozīme nervu caurulītes un bērniņa nervu sistēmas attīstībā.

Ieņemšana un ģenētiskā informācija zigotā

Apaugļošanas laikā visi bērniņa raksturlielumi ir iekodēti nelielā šūnā, kuru sauc par zigotu. Šai šūnai ir 23 hromosomu pāri (46 hromosomas), turklāt pusi hromosomu vienmēr nodrošina viens no vecākiem. Hromosomās ir nepieciešamā informācija, lai tiktu radīts unikāls cilvēks, kurā atrodami abu vecāku nodotie raksturlielumi.

Palīdzi bērniņam jau pirms ieņemšanas, lietojot uzturvielas, kas ietekmēs viņa nākotni

Daudzi vecāki uzskata, ka viņu bērnu nākotni ietekmē tikai ģenētika. Taču jaunākie pētījumi liecina, ka līdz pat 80% bērniņa veselības ietekmē ārēji faktori agrīnā vecumā un vēl agrāk, arī mātes veselība neilgi pirms bērniņa ieņemšanas. Bērniņam pieejamās uzturvielas grūtniecības un pirmo trīs gadu laikā ietekmē to, kā bērnam nodotie gēni tiek sagatavoti visai dzīvei, proti, vai gēni gādās par labu veselību vai arī pakļaus slimību ietekmei.

 

Grūtniecības trešā nedēļa

Grūtniecības trešajā nedēļā apaugļotā olšūna endometrijā jau sāk veidot pirmos divus šūnu slāņus. Auglis ir tikai aptuveni milimetru liels, taču šajā periodā ar veselīgu dzīvesveidu vari pozitīvi ietekmēt gaidāmā bērniņa veselību nākotnē.

Kas notiek tavā ķermenī?

Ja grūtniecības otrajā nedēļā piedzīvo ovulāciju un bērniņš tiek ieņemts, tad grūtniecības trešajā nedēļā pienācis laiks apaugļošanai. Šajā laikā savienojas spermatozoīds un olšūna, kā arī paaugstinās estrogēna un progesterona līmenis. Šie hormoni tiek izstrādāti olšūnās, un tiem ir īpaši liela nozīme embrija attīstībā. Paaugstināts estrogēna un progesterona līmenis iedarbojas uz dzemdes gļotādu, ļaujot grūtniecībai noritēt bez sarežģījumiem un apaugļotajai olšūnai veiksmīgi ieligzdoties un attīstīties.

Bērniņa attīstība grūtniecības trešajā nedēļā

Jūsu bērniņš (patiesību sakot, embrijs) šobrīd ir sasniedzis mikroskopiskas apaugļotas šūnas stadiju. Trīs līdz piecas dienas pēc apaugļošanas embrijs, kuru veido 12 - 15 blastomēri (proti, morula), nonāk dzemdē un sāk veidot trofoblastus, kuri aptver un baro embrija šūnas, no kurām tālāk attīstās bērniņš. Trofoblasti ļauj veidoties placentas daļai, kas ieskauj bērniņu visas grūtniecības laikā.

Kā veicināt bērna veselību

Jaunākie zinātniskie pētījumi liecina, ka līdz pat 80% bērna veselības ietekmē ārēji faktori dzīves agrīnajās stadijās. Tas attiecas arī uz vidi, kādā bērniņš dzīvo, un uzturu, kuru saņem no mammas grūtniecības laikā un pirmajos trīs dzīves gados. Līdz ar to topošā māmiņa var ievērojami un pozitīvi ietekmēt bērniņa attīstību, it īpaši ievērojot veselīgu un līdzsvarotu dzīvesveidu.

Topošā māmiņa joprojām var nezināt, ka gaida bērniņu, jo grūtniecības testi uzrāda pozitīvus rezultātus tikai no ceturtās nedēļas, kad organismā tiek izstrādāts palielināts daudzums hormonu. Kādas pārmaiņas vēl noritēs Jūsu ķermenī nākamās nedēļas laikā?

 

Grūtniecības ceturtā nedēļa

Grūtniecības ceturtajā nedēļā Jūsu organismā tiks izstrādāts palielināts daudzums progesterona, turklāt šajā laikā sāks veidoties arī bērniņa orgāni. Noskaidrojiet, kā radīt labvēlīgus apstākļus bērniņa veselībai tik agrīnā stadijā.

Kas notiek tavā ķermenī?

Grūtniecības otrajā un trešajā nedēļā ķermenis gatavojas bērniņa iznēsāšanai pilnīgā slepenībā, savukārt ap šo laiku progesterona līmenis būs paaugstinājies tik ievērojami, ka nudien ir pienācis īstais laiks veikt grūtniecības testu, kurš varētu uzrādīt pozitīvu rezultātu. Taču jāņem vērā, ka grūtniecību ne vienmēr var noteikt agrīnā stadijā, tādēļ dažkārt var nākties brīdi uzgaidīt.

Tajā pašā laikā hormonu līmeņa izmaiņas organismā var izraisīt noteiktas pārmaiņas dzemdē, kur var tikt bojāti smalkie asinsvadi. Savukārt tas var novest pie smērējumiem un nelieliem krampjiem, kas var atgādināt menstruācijas.

Bērniņa attīstība grūtniecības ceturtajā nedēļā

Grūtniecības ceturtajā nedēļā sāk veidoties bērna svarīgākie orgāni, piemēram, smadzenes, aknas, nieres, aizkuņģa dziedzeris un liesa. Bērniņš šajā laikā attīstās, aizgūstot Jūsu raksturlielumus, kas noved pie šūnu dalīšanās. Katra šūna satur ģenētisko marķieri jeb epiģenētisko slēdzi. Šos slēdžus var viegli kontrolēt ar bērniņa vides starpniecību un līdz ar to “izslēgt” vai “ieslēgt” gēnus, padarot šūnas vairāk vai mazāk aktīvas.

Turklāt bērniņa uzturs grūtniecības laikā un pirmajos trīs dzīves gados ietekmē to, kā šīs šūnas tiek sagatavotas tālākajai dzīvei, proti, vai ģenētiskie marķieri tiek pareizi ieslēgti vai izslēgti. Tieši tas veido izpratni par uzturvielu ietekmi uz bērna nākotni. To var izmantot, lai parūpētos par bērna vajadzībām un nodrošinātu labākās starta pozīcijas labai veselībai nākotnē. Grūtniecības laikā topošajai māmiņai ir nevis jāēd divreiz vairāk, bet gan divreiz veselīgāk.

Kā veicināt bērna veselību

Gaidot grūtniecības apstiprinājumu, Jums vajadzētu ievērot veselīgu ēdienkarti, kā arī izvairīties no alkohola un smēķēšanas. Neaizmirstiet arī par nepieciešamajiem vitamīniem un minerālvielām, it īpaši folijskābi, kurai ir īpaši liela nozīme bērna nervu sistēmas attīstībā. Tas palīdzēs nodrošināt vislabākos apstākļus pareizai bērna attīstībai grūtniecības laikā, kā arī labai veselībai pieaugušā vecumā.

Māmiņu bezmaksas tālrunis:
+371 80200908
Vai rakstiet e-pastu uz info@aptaclub.lv