Parādās patīkams
satraukums?

Parādās patīkams satraukums?

Trešā trimestra laikā Jūsu mazulis ir gandrīz pilnībā attīstījies, un tagad tam ir pienācis laiks augt. Jūsu arvien pieaugošais vēders palielinās spiedienu uz muguru un iegurni. Tas var radīt periodiskas asas sāpes muguras lejasdaļā un kājās. Ja ar Jums tā notiek, tad atpūtieties, mainiet pozu, ieejiet siltā vannā vai sāpošajai zonai pielieciet ledu.

Ja jūtat, ka dzemde laiku pa laikam pēkšņi savelkas un tad atslābst, pārāk nesatraucieties. Maz ticams, ka jūsu mazulis jau grasās dzimt. Visticamāk, jums ir Brekstona-Hiksa kontrakcijas. Tās ir normāla, parasti nesāpīga dzemdes savilkšanās, kas nereti izpaužas līdzīgi menstruāciju sāpēm. Tās var tikt novērotas neregulāros intervālos. Šīs kontrakcijas ir veids, kādā jūsu ķermenis gatavojas dzemdībām, un tās palīdz sagatavot dzemdi smagajam dzemdību darbam. Gluži tāpat, kā tad, ja rodas cita veida bažas, arī šajā gadījumā jādodas pie veselības aprūpes speciālista, ja sāpes ir ilgstošas.

Nu ir pienācis laiks arī uzrakstīt dzemdību plānu. Neatkarīgi no tā, kāda veida dzemdības esat iecerējusi, rakstisks dzemdību plāns ir patiesi laba ideja. Tas vismaz noteikti liks jums atrast laiku, lai sīki izpētītu un apsvērtu savas iespējas. Tas nozīmē, ka lielajai dienai būsiet labāk sagatavojusies.

Vizītes pie ārsta

Parasti no 28. līdz 36. nedēļai pirmsdzemdību pārbaudes jāveic ik pa divām nedēļām, bet, sākot no 36. nedēļas, ārsts jāapmeklē katru nedēļu līdz pat dzemdībām. Šo vizīšu laikā ārsts vai vecmāte turpinās pārbaudīt dzemdes izmērus un gatavības pakāpi, lai pārliecinātos, vai mazulis aug atbilstoši. Pārbaudīts tiks Jūsu asinsspiediens, kā arī urīns, lai kontrolētu infekciju, cukura un olbaltumvielu līmeni. Atbilstošajā laikā tiks pārbaudīta arī Jūsu mazuļa guļa un pozīcija. Ja, piemēram, Jūsu mazulim novērota tūpļa guļa, Jūs nosūtīs uz konsultāciju pie akušiera. Ja jūsu mazulis pozīciju nemainīs līdz 35. grūtniecības nedēļai, tas, visticamāk, pats to neizdarīs arī vēlāk un jums vajadzēs apdomāt iespējas, kā mazuli laist pasaulē. Iespējams būs nepieciešams ķeizargrieziens. Gatavojoties dzemdībām, laba ideja ir apmeklēt slimnīcu un dzemdību nodaļu. Nekas slikts nenotiks, ja iepazīsieties ar vietu, kur dzemdību dienā notiks viss paredzētais.

Lielā diena tuvojas

Tuvojoties paredzamajai dzemdību dienai, Jūsu ķermenis tam sagatavojas. Var pastiprināties vaginālie izdalījumi un gļotas. Jūs var arvien vairāk pārsteigt Brekstona-Hiksa kontrakcijas. Bieži par neīstajām kontrakcijām sauktās Brekstona-Hiksa kontrakcijas ir dzemdes saraušanās. Tā periodiski saraujas un atslābst. Šīs kontrakcijas var tikt novērotas visā grūtniecības periodā, taču spēcīgākas tās kļūst grūtniecības beigu posmā. Tās ir neregulāras. Tās var ilgt dažas stundas, bet tad pazust. Tās parasti nav tik ilgas kā īstās dzemdību kontrakcijas, kuru intensitāte ir pieaugoša un kuras kļūst biežākas un ilgstošākas.

Labās ziņas topošajai māmiņai: Jūsu dzemde vairs nespiež uz vēderplēvi. Tas nozīmē, ka kļūst vieglāk elpot. Sliktās ziņas ir tās, ka Jūsu dzemde tagad spiež uz urīnpūsli, tāpēc Jums var rasties nepieciešamība skriet uz tualeti ik pēc pāris minūtēm. Attālums līdz tualetei Jūsu mājā var likties kā milzu platība, kas nebeidzas redzamības attālumā. 

Paturiet prātā, ka plānotais mazuļa dzemdību datums ir tikai paredzamais datums – tikpat labi dzemdības var notikt 14 dienas pirms vai pēc šī datuma. Patiesībā tikai 5 procenti mazuļu piedzimst paredzētajā datumā. Lolojiet sevi un mēģiniet atslābināties. Padomājiet par nabaga ziloņmāti – viņa ir grūta 23 mēnešus. Jūsu vecmāte var ieteikt stimulāciju, ja grūtniecības ilgums ir bijis pietiekams. Citas sievietes to vēlas, bet citas – cenšas izvairīties. Dariet savas vēlmes zināmas; laba ideja ir iekļaut tās dzemdību plānā. Ja mazulis nav piedzimis 40 nedēļu laikā, tiks informēts Jūsu akušieris un (parasti) noteikts stimulācijas datums 42. grūtniecības nedēļā, ko var atcelt, ja tas vairs nav nepieciešams.

Dzemdības dabīgā veidā stimulēt palīdz dzimumakts. Vīrieša sperma satur prostaglandīnus (ko, tuvojoties dzemdībām, izdala dzemdes kakls), kas veicina dzemdību sākšanos.

Māmiņu bezmaksas tālrunis:
+371 80200908
Vai rakstiet e-pastu uz info@aptaclub.lv