Laiks augt

Laiks augt

Jūsu mazulis tagad aug un attīstās pārsteidzošā ātrumā. Trešajā trimestrī izlīdzinās mazuļa galvas un ķermeņa proporcijas. Aptuveni 28. grūtniecības nedēļā Jūsu mazulis ir pilnībā izveidojies. Ja mazulis piedzimst šajā laikā, pastāv 95 procentu iespēja, ka viņš izdzīvos, jo plaušas ir spējīgas elpot gaisu. Tomēr ķermeņa sistēmas joprojām ir diezgan nenobriedušas. Izveidojas mugurkaula struktūra – 33 skriemeļi, 150 savienojuma vietas un 1000 saites. Plaušās attīstās asinsķermenīši un gaisa pūslīši, sāk atvērties nāsis. Paralēli aktīvajai plaušu augšanai smadzenēs attīstās redzes un dzirdes sistēmas. 

Sākot no 28. grūtniecības nedēļas mazulis spēj atpazīt Jūsu balsi, tāpēc runājiet ar viņu pēc iespējas vairāk. Taču esiet uzmanīga – skaļas skaņas var nabaga mazuli nobiedēt! Tagad ir īstais laiks paklausīties nomierinošu mūziku. Tā ne tikai palīdzēs Jums atslābināties, bet to var klausīties arī mazulis. Eksperti apgalvo, ka, atrodoties mātes vēderā, mazulis spēj atpazīt mūziku un reaģēt uz to, ko dzird. Pētījumi liecina, ka klasiskā mūzika veicina smadzeņu darbību un tāpat kā daudz kas cits stimulē matemātisko dotību attīstību. Tāpēc, ja vēlaties sev zinātnieku, Robija Viljamsa vietā labāk klausieties Rahmaņinovu!

Daudzsološs atlēts?

Laikam ejot, Jūsu mazulis kļūs arvien aktīvāks un izmantos visu sev pieejamo vietu vēderā. Šīs kustības ir labas veselības pazīme, tāpēc gadījumā, ja tās acīmredzami samazinās, par to nekavējoties jāinformē vecmāte vai ģimenes ārsts. Teorētiski Jūsu mazulim būtu jāveic kustības aptuveni 10 reizes katrās četrās stundās. Ērtības nolūkos mazulis mēdz sačokuroties, sakrustojot kājas un rokas. Ja mazulis šādu pozu vēl nav ieņēmis, viņš vai viņa, iespējams, apgriezīsies pareizi vēlāk, lai galva atrastos lejā un būtu gatava piedzimt pirmā.

Laikā no 29. grūtniecības nedēļās līdz 33. nedēļai strauji attīstās Jūsu mazuļa smadzenes, mazulis sāk primitīvi kontrolēt elpošanu un ķermeņa temperatūru. Smadzeņu krokas attīstās, palielinot smadzeņu virsmas platību un mazuļa domāšanas potenciālu. Šajā laikā jāpārliecinās, vai Jūsu uzturs ir pietiekami bagāts ar LCP. Šīs taukvielas ir nepieciešamas smadzeņu augšanai un attīstībai. 

Vienīgais no nozīmīgākajiem orgāniem, kam vēl pilnībā jāattīstās, ir plaušas. 33. grūtniecības nedēļā mazuļa plaušas sāk ražot surfaktantus (nav atšķirīgi no detergentiem). Tie palīdz plaušām izplesties un izturēt spiedienu. Šajā brīdī augļūdens daudzums ir vislielākais. Šis daudzums paliks nemainīgs līdz pat dzemdībām. Taukvielas turpina uzsūkties, pārvēršot mazuļa ādu no sarkanas uz rozā.

Jau liels, bet kļūst aizvien lielāks

Līdz 34. grūtniecības nedēļai vidēji mazulis ir gandrīz 46 cm garš un sver aptuveni 3 kg. Mazuļa āda kļūst rozīga un muskuļi ir labi attīstījušies. Jūsu mazulis jau spēj atšķirt gaismu no tumsas, kā arī spēj mirkšķināt acis. Kļūstot lielākam, mazulim paliek mazāk vietas kustībām, taču apvelties izdodas lieliski! Mazuļa galva jau var būt ieņēmusi nepieciešamo pozīciju un gatava piedzimšanai (vērsta uz leju), un nervu sistēma ir nobriedusi. Jūsu mazulim ir izveidojies arī vesels refleksu klāsts, kas noderēs pēc piedzimšanas.

Mazulis jau sāk reaģēt kā jaundzimušais, atverot acis, kad ir nomodā, bet aizverot, kad dodas miegā. Attīstās arī nepieciešamā imunitāte, lai mazulis spētu cīnīties ar mērenām infekcijām. Pirkstu galiņos jau ir atrodami mazi,e asie nadziņi, un Jums tos, visticamāk, nāksies apgriezt jau pirmajās dienās pēc piedzimšanas.

Pēdējie sagatavošanās darbi

Visticamāk, Jūsu mazulis pēdējos divos grūtniecības mēnešos svarā pieņemsies divas reizes, pēdējās četrās nedēļās katru dienu iegūstot aptuveni 50 g. Zarnās lielos apjomos uzkrājas mekonijs, kas rodas mazuļa pirmās zarnu darbības rezultātā. Pēdējās dienas Jūsu vēderā baudot ērtības, mazulim lielākā daļa lanugo – pūkmati, kas pārklāj mazuļa ādu – ir pazuduši. Vidēji jaundzimušais sver aptuveni 3,4 kg un ir aptuveni 51 cm garš. Interesanti, ka tikai 1 no 20 mazuļiem piedzimst paredzētajā datumā. Mūsu padoms: neskaitiet stundas. Ja mazulis nepiedzimst laikā, nesatraucieties – mazulis piedzims, kad vēlēsies.

Māmiņu bezmaksas tālrunis:
+371 80200908
Vai rakstiet e-pastu uz info@aptaclub.lv