Beidzamais mazuļa orgānu
veidošanās posms un augšana

Beidzamais mazuļa orgānu veidošanās posms un augšana

Otrajā trimestrī mazulis sāk attīstīties vēl straujāk. Svarīgākie orgāni nobriest, un dzimumorgāni arī jau ir veiksmīgi attīstījušies. Jūsu mazulim jau ir izveidojušās uzacis, kā arī mīkstu pūkmatu slānis uz galvas, kā arī uz visa pārējā ķermeņa. Šos pūkmatus sauc par lanugo, un tie pazūd aptuveni 36. grūtniecības nedēļā. Mazulim attīstoties, veidojas balss saites. Sejiņa ar katru dienu aizvien vairāk sāk atgādināt cilvēka seju, acis sāk novietoties tuvāk viena otrai – iepriekš tās atradās katra savā galvas pusē. Normālu stāvokli ieņem arī ausis.

Notiek arī daudz kas cits. Aknas sāk ražot žulti, bet aizkuņģa dziedzeris – insulīnu. Jūsu mazulis sāks mācīties ieelpot un izelpot. Rokas sāk funkcionēt, un mazulis tās sāk kustināt (tas gan vairāk ir reflekss, nevis apzināts satvēriens). Jūsu mazuļa sirds sitas aptuveni divas reizes ātrāk nekā veselīga pieaugušā sirds. To Jūs kopā ar vecmāti varat dzirdēt pirmsdzemdību vizītes laikā, izmantojot ultraskaņas doplera sensoru. Šī skaņa ir patiesi brīnišķīga!

Jūsu mazulis jau aktīvi kustas

Jūsu mazulis jau labu laiku kustas, kaut arī Jūs, iespējams, to vēl nevarējāt sajust. Kustības kļūs aizvien straujākas, jo to amplitūda pakāpeniski pieaug. Pakāpeniski veidosies arī mazuļa režīms. Noteiktos laikos tas kļūs aktīvāks, bet citos – gulēs. Laiks no 16. grūtniecības nedēļas līdz 20. nedēļai ir ātrās augšanas periods. Šajā laikā zem mazuļa ādas veidojas tauku slānis. Šobrīd Jūsu mazulis un placenta ir aptuveni vienādā lielumā. Visticamāk, ka darbojas refleksi, jo mazulis spēj zīst, norīt un mirkšķināt acis. Roku un kāju pirkstiem veidojas spilventiņi. Mekonijs, kas rodas mazuļa pirmās zarnu darbības rezultātā, lēnām uzkrājas zarnās. Ja Jūsu mazulis ir puika, attīstīties sāk viņa prostata. 

No 20. grūtniecības nedēļas Jūsu mazuļa ādu klāj balta krēmveida substance. To sauc par verniksu. Tā uzdevums ir aizsargāt mazuļa ādu (iedomājieties, kā izskatītos Jūsu āda pēc deviņu mēnešu pavadīšanas vannā!), un bieži vien tas ir redzams, mazulim piedzimstot. Taču tas iesūksies Jūsu mazuļa ādā gluži kā lieliski bagātinošs, mitrinošs krēms.

Laikā no 18. grūtniecības nedēļas līdz 20. nedēļai parasti tiek veikta ultrasonogrāfija. Pārbaudīta tiek Jūsu mazuļa anatomija un orgāni, placentas pozīcija, kā arī tiek apstiprināts paredzamais dzemdību datums. Ja Jums gaidāms vairāk nekā viens mazulis, Jūs to uzzināsiet tagad!

Attīstās jūsu mazuļa dzimumorgāni

Otrā trimestra beigās mazulis miegā un nomodā pavada tikpat daudz laikā kā jaundzimušais. Uz galvas sāk augt mati. Ja Jums gaidāma meitenīte, attīstīties sāk viņas dzemde, bet, ja puika, tad viņa sēklinieki noslīd no iegurņa sēklinieku maisiņā. Sirds kļūst arvien spēcīgāka, un kājas iegūst atbilstošās proporcijas. Acu plakstiņi un uzacis ir izveidojušās, un daudz straujāk sāk attīstīties smadzenes. Vidusauss kauli kļūst cietāki. Jūsu mazulis, iespējams, sver jau gandrīz 500 g, un tagad ir pienācis laiks uzkrāt taukvielas.

Māmiņu bezmaksas tālrunis:
+371 80200908
Vai rakstiet e-pastu uz info@aptaclub.lv